Anagold Madencilik sessizliğini bozdu, siyanür sızıntısını doğruladı
Haber
27 Haziran 2022 - Pazartesi 09:33 Bu haber 1628 kez okundu
 
Anagold Madencilik sessizliğini bozdu, siyanür sızıntısını doğruladı
Erzincan'daki altın madeni işletmecisi Anagold Madencilik, siyanür borusunun patladığı iddiasına ilişkin olarak, "Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kilogramdır" dedi. İşletme, Fırat Nehri'ne tonlarca siyanür aktığı iddiasını ise yalanladı.
GÜNDEM Haberi
Anagold Madencilik sessizliğini bozdu, siyanür sızıntısını doğruladı

Anagold Madencilik, Erzincan İliç’teki kompleks madeni işletmesinde, siyanür borusunun patladığı ve siyanürün çevreye yayılması olayına ilişkin olarak internet sitesinden yazılı bir açıklama yaptı.

 

Siyanürün çevreye yayıldığının ortaya çıkmasının ardından 16 milyon 441 bin lira idari para cezasının uygulandığı Anagold Madencilik tarafından yapılan açıklamada,  dökülen solüsyonun içindeki siyanür miktarının 8 kg olduğu belirtilirken, "hızlıca temizlendiği" iddia edildi.

 

8 KG SİYANÜR

 

Açıklamada, "21 Haziran günü maden operasyon sahasında seyreltilmiş siyanür içeren bir solüsyon döküntüsü meydana gelmiştir. Döküntü, hızlı bir şekilde temizlenmiş ve bu olay derhal Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bildirilmiştir. Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kilogramdır. Sosyal medyada yer alan asılsız iddialara göre tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Nehri'ni etkilediği iddiaları tamamen yanlıştır" denildi. 

Açıklamada, "Atmosfere siyanür deşarjı yoktur. Siyanürle işlem yapılmayan otoklavlardan gerçekleşen emisyonun, mevzuata uygun olup olmadığının teyit edilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca görevlendirilen akredite laboratuvarlar tarafından ölçümler yapılmakta ve sonuçlar aynı Bakanlık tarafından incelenip onaylanmaktadır" ifadeleri yer aldı. 

Yazılı açıklamanın sonunda, "Anagol, devletten sonra bölgedeki en büyük işveren ve yatırımcı olup, ilgili mevzuat ve uluslararası standartlara tamamen uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdüreceğini taahhüt ederek, Türkiye ekonomisine ve yerel ekonomiye değer katmaya devam edecektir" denildi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anagold, Madencilik, sessizliğini, bozdu,, siyanür, sızıntısını, doğruladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı