Arêye Kây Tiyatrosu’na Fransa’da Yoğun İlgi
Haber
15 Nisan 2022 - Cuma 15:53 Bu haber 1799 kez okundu
 
Arêye Kây Tiyatrosu’na Fransa’da Yoğun İlgi
Arêye Kây (Oyun Değirmeni) Tiyatro Grubu, Cluses Alevi Kültür Merkezi’nin daveti üzerine Fransa’da bir gösterim gerçekleştirdi.
KÜLTÜR Haberi
Arêye Kây Tiyatrosu’na Fransa’da Yoğun İlgi

Fransa’nın 74 Annecy kentine bağlı Cluses’te gerçekleştirilen ve oyunun yönetmeni Yılmazcan Şare’nin yazdığı Zeyiye (Görümce) isimli Kırmancki/Zazaki oyun, izleyicilerden yoğun ilgi gördü.

 

Tiyatronun bitiminde bir konuşma yapan Cluses Alevi Kültür Merkezi Eş Başkanı Haydar Tüzün, pandemi nedeniyle uzun süre bir araya gelemediklerini söyledi. Pandemi nedeniyle bazı canların Hakk’a yürüdüğünü belirten Tüzün, “Hakk’a yürüyen tüm canlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

 

Gösteriyle bir araya gelerek biraz sevinmek istediklerini ifade eden Tüzün, “Güzel emeklerinden dolayı tiyatro grubumuza teşekkür ediyoruz. Bizim kaybolmaya yüz tutmuş bir anadilimiz var. Onu yaşatmak istiyoruz. Bu anlamda Arêye Kay’a yanımızda oldukları için teşekkür ediyoruz.

 

Dersim ozanlarından Serdar’ın çok güzel bir sözü var. O der ki, “Ben, bir gün kendi dilimde klamlarımı, türkülerimi, ağıtlarımı söylemediğim zaman o gün benim ölüm günümdür.” Biz de istiyoruz ki bu dili yaşatalım” diye konuştu. Tüzün, oyuna sponsorluk yapanlara da teşekkür etti.

Oyunun yönetmeni Yılmazcan Şare ise, bir araya gelmelerinin son derece önemli olduğunu belirterek, “Kırmancki için, yolumuz için itikatimiz için yollara düşüyoruz. Anadilimize sahip çıkıyoruz. Jiyar-u diyarlarımıza, kültürümüze, inancımıza sahip çıkıyoruz. Sizden ricam evde çocuklarınızla kendi anadilinizde konuşun. Evde, işte, telefonda anadilinizle konuşun. Bu dili konuşmaktan utanmayın. Çünkü insanın anadili insanın tuzudur, ekmeğidir. Dil kaybolursa Kırmancki de ortadan kalkar. Dersimli bir kadının çok güzel bir sözü var. O diyor ki, “Yol yolak dağlarımıza, okullar köylerimize, radyo teyp evimize girince sahibi de şairi de unuttuk.” Bizler ne sahibi ne şairi ne de jar-u diyarlarımızla Kırmancki’yi unutalım” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: www.ozgurdersim.com 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arêye, Kây, Tiyatrosu’na, Fransa’da, Yoğun, İlgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı