CHP'Lİ Gökçen, Beykent Ün. öğr.gör.Yumak’ın vefatıyla ilgili açıklama yaptı.
Haber
05 Ağustos 2022 - Cuma 11:50 Bu haber 865 kez okundu
 
CHP'Lİ Gökçen, Beykent Ün. öğr.gör.Yumak’ın vefatıyla ilgili açıklama yaptı.
Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Beykent Üniversitesi öğretim görevlisi Merve Biçer Yumak’ın vefatıyla ilgili açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
CHP'Lİ Gökçen, Beykent Ün. öğr.gör.Yumak’ın vefatıyla ilgili açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “Merve Biçer Yumak’ın yaşamının son günlerinde yaşadığı mobbing, Türkiye’de akademinin çok konuşulmayan fakat vahim bir sorununu açıkça ortaya koydu. Akademide mobbing ve güvencesizlikle mücadele edeceğiz.”

 

Gökçen’in açıklaması şu şekilde:

 

“Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi’nin açıklamasına göre Öğretim Görevlisi Merve Biçer Yumak’tan ölümünden bir hafta önce giriş çıkışları kontrol edilerek savunma istenmiş, bu durum sağlık raporu olmasına rağmen gerçekleşmiştir. Yumak’ın, ölümünden günler önce üniversitede yaşadığı mobbingden rahatsızlığını dile getirdiği ve maaş eşitlenmesinin yapılmamasını haklı fesih nedeni olarak sayıp sayamayacağını araştırdığı ortaya çıktı. Bu paylaşımın ardından başka vakıf üniversitelerinde de benzer durumların yaşandığı açıklandı.

 

Vakıf üniversitelerinde kanunun açık hükmüne ve YÖK’ün göstermelik uyarısına rağmen devlet üniversiteleriyle eşit ücret verilmemesi sorununu defalarca gündeme getirmiştik. Bunun yanında bazı üniversitelerde hakkını arayan akademik personelin sözleşmelerine son verilmesi ve Merve Hoca’nın yaşamının son günlerinde yaşadığı mobbing, Türkiye’de akademinin çok konuşulmayan fakat vahim bir sorununu açıkça ortaya koydu. Akademide ifade özgürlüğü ve siyasi baskı sorunu kadar akademisyenlerin birer çalışan olarak yaşadığı hak ihlalleri, özellikle vakıf üniversitelerinde güvencesiz çalışma koşulları da siyasetin ele alması gereken problemler.

 

Bilim üreten, gençlerine yatırım yapan, dünya sıralamasına giren üniversitelere sahip bir Türkiye için akademide mobbing ve güvencesizlikle mücadele edeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'Lİ, Gökçen,, Beykent, Ün., öğr.gör.Yumak’ın, vefatıyla, ilgili, açıklama, yaptı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı