EKREM İMAMOĞLU: “İNSANLAR MÜLTECİ OLUP VATANLARINDAN GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALMASIN”
Haber
24 Nisan 2022 - Pazar 14:35 Bu haber 1416 kez okundu
 
EKREM İMAMOĞLU: “İNSANLAR MÜLTECİ OLUP VATANLARINDAN GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALMASIN”
İstanbul’un simgelerinden birisi olan laleler, bahar ayının gelmesiyle bir kez daha açtı. Farklı türden toplam 7,5 milyon çiçeği, İstanbullularla buluşturan “Lale Bayramı” da başladı.
SİYASET Haberi
EKREM İMAMOĞLU: “İNSANLAR MÜLTECİ OLUP VATANLARINDAN GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALMASIN”

Dört gün sürecek etkinlik dizisinin açılışını Emirgan Korusu’nda yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, lalelerin sunduğu görsel şölene İstanbulluları davet etti. Lalenin İstanbul’dan yolculuğuna atıf yapan İmamoğlu, “Umut ederim tarihte çiçekler göç etsin ama insanlar, mülteci olup vatanlarından göç etmek zorunda kalmasın” dedi.

 

İstanbul’un simgelerinden birisi olan laleler, bahar ayının gelmesiyle bir kez daha açtı. Farklı türden toplam 7,5 milyon çiçeği, İstanbullularla buluşturan “Lale Bayramı” da başladı. Dört gün sürecek etkinlik dizisinin açılışını Emirgan Korusu’nda yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, lalelerin sunduğu görsel şölene İstanbulluları davet etti. Lalenin İstanbul’dan yolculuğuna atıf yapan İmamoğlu, “Umut ederim tarihte çiçekler göç etsin ama insanlar, mülteci olup vatanlarından göç etmek zorunda kalmasın” dedi.

İBB; lale, nergis, sümbül ve muscari gibi 160 türden 7,5 milyon çiçeği İstanbullularla buluşturdu. Emirgan Korusu, Gülhane Parkı, Sultanahmet Meydanı, Hidiv Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı olmak üzere beş farklı alanda laleler sergilenmeye başlandı. Göz alıcı renkleriyle ve güzelliğiyle İstanbul’un bir parçası olan lale, Emirgan Korusu’nda çeşitli motiflerle sunuluyor. Toplam 90 türden 3 milyon 150 bin soğanlı bitkinin ekildiği Emirgan Korusu’nda, lale deresi, nazar boncuğu ve Türk bayrağı motifleriyle görsel bitki şöleni ziyaretçilerini bekliyor.

İBB’nin özel programlar hazırladığı Lale Bayramı’nın açılış konuşmasını Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde yaptı. Hollanda’nın lale ile özdeşleştiğini belirten konuk Başkonsolos, Emirgan’daki görsel şölen nedeniyle kendisini evinde gibi hissettiğini söyledi. Lalelerin ülkesine tarihsel yolculuğunu anlatan Hollanda Başkonsolosu Uijterlinde, “Bu güzelliği size borçluyuz” dedi.

İstanbul’un simgesi lalenin iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin nişanesi olduğunu vurgulayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da “Lalenin binlerce yıllık kocaman bir yolculuğu var. En doğudan en batıya kadar muazzam bir yolculuk. Tarihi yolculuğun bir simgesi. Umut ederim tarihte çiçekler göç etsin ama insanlar mülteci olup vatanlarından göç etmek zorunda kalmasın” diye konuştu. 

“İSTANBUL’A VE DOĞAYA AŞIĞIYIM”

Anavatanı İstanbul olan, Hollandalı araştırmacılar tarafından yüzyıllar sonra bulunarak çoğaltılan “İstanbul Lalesi”nin dikimini Başkonsolos Uijterlinde ile birlikte yaptıklarını anımsatan İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kaynak: Editör:
Etiketler: EKREM, İMAMOĞLU:, “İNSANLAR, MÜLTECİ, OLUP, VATANLARINDAN, GÖÇ, ETMEK, ZORUNDA, KALMASIN”,
Yorumlar
Haber Yazılımı