Deniz Şaman AÇ GÖZLÜ BİR MİLLETİZ VESSELAM!
Yazı Detayı
18 Mayıs 2022 - Çarşamba 18:31 Bu yazı 126 kez okundu
 
AÇ GÖZLÜ BİR MİLLETİZ VESSELAM!
Deniz Şaman
denizsaman@yerelinsesi.com
 
 

Bir ülkenin refah düzeyi o ülkede yaşayan halkın alım gücü ile birebir bağlantılıdır.

 

Kendi ülkemiz şahsında ele alacak olursak refah düzeyi bakımından birçok ülkenin önündeyiz ve daha müreffeh bir ülke olma yolunda hızla ilerliyoruz.

 

Sürekli zam gelen Benzinin litresi 22,84 TL. ama sözde yakınmalara rağmen herkes kendi aracı ile ulaşımını sağlamakta ve toplu taşıma araçlarında her hangi bir kalabalık yaşanmamakta. Yakınmaların boş ve yersiz olduğuna inanmamın tek sebebi (Son iki haftada Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep ve Trabzon’u gezmiş ve İstanbul’da yaşayan biri olarak) gittiğim bütün illerdeki trafik yoğunluğunun büyük sorun olması ve bu yoğunlukta hiçbir azalmanın yaşanmaması.

 

Sürekli artan benzin ve mazot fiyatları ile paralel doğrultuda zamlanan gıda ürünlerine gelecek olursak. Bırakın 1 yıl öncesini; bir ay öncesine nazaran 50 lere varan farklarla satın aldığımız gıda ürünlerinin alım – satımından tüketimine kadar yaşanan sirkülasyonda da hiçbir değişiklik yok. (Geçen yıl aldığınız ürünlerle 400 liraya doldurduğunuz bir pazar arabasını bu yıl aynı ürünlerle aldığınızda 1200 lira ödüyorsunuz.) alışverişe çıkan herkes aldığının aynısını alıyor ve ilginç bir şekilde sürekli gelen zamlardan yakınsa da kendi lüksünden taviz vermiyor. Demek ki bu noktada da yakınmalar boş ve yersiz.

 

Tarım sektörü açısından da aynı şeyleri söylemek mümkün. Sürekli artan gübre, mazot, tohum ve ilaç fiyatlarından tutunda araç – gereç ve işçilik maliyetlerine kadar herşey sürekli bir artışta. Neyi nasıl alıp, nasıl işleyip, nasıl üreteceğiz ve kaça satacağız diye sürekli yakınan çiftçimiz üretimine son hızı ile devam etmekte. Demek ki çiftçimiz de densizlik ediyor.

 

Sanayi sektörüne baktığımızda da aynı tablolar ve aynı şikayetlerle karşı karşıyayız. Elektrikten elektroniğe, otomotivden, yan sanayiye, petrol ürünlerinden inşaat ürünlerine; en ufak bir parçadan en büyük makineye kadar her şeyin fiyatı kat be kat artmış durumda. Ama alanda - satanda razı.

 

Emlak sektörü başlı başına ayrı bir havanın içinde. Bir yanda müteahhitler inşaat sektöründeki devasa artışlardan ve ev inşaa etmenin zorluklarından, satacak müşteri bulamamaktan yakınırlarken; minicik bir yeşil alan bırakmadan her yere bina inşaa ediyorlar ve satılık ev - arsa fiyatlarını sürekli katlıyorlar. Tabi ev sahipleride boş dururmu; onlar da kendi evlerinin satış değerlerini yükseltme derdinde. Ne dur denilmesine izin veriyorlar, ne de durduruyorlar.

 

Yine emlak sektörünün bir kolu olan kira sektörüne değinecek olursak. Asıl büyük handikap ve ironi de burada açığa çıkıyor. Bir yıl öncesine göre ev, ofis, dükkan kısacası bilumum kiralık olan her şeye 200’ler oranında zamlar yapılmakta, kiracılara bu zamlar üzerinden ödemeler dayatılmakta ve ödemezlerse çıkartılmakla tehdit edilmekteler. Kiracıların hepsi ay başını nasıl getiririmin derdini bir yana bırakmış, kaç kişi birden çalışırsak kirayı öderizin yakınması ve şikayeti içinde ama yine de sesini çıkarmadan kontratını imzalayıp kirayı ödemekte.

 

Tüm bunların ışığında ülkenin genel durumuna bakacak olursak, herkes her şeyden şikayetçi ama yine de şikayet ettiği her şeyin üstesinden çok rahat geliyor. Bu da bize aslında ülkenin refah düzeyinin gerçekten de çok yüksek olduğunu ve yakınmalarının ve şikayetlerinin hepsinin kendi aç gözlülükleri yüzünden olduğunu göstermiyor mu?

 

Alimallah bir ülke halkında gerçek anlamda bu kadar yakınma ve şikayet olacak; o ülkenin halkı tozu dumana katar. Bu duruma getirenleri mezara kadar kovalar. Çok şükür ki hepimizin alım gücü yerinde. Bizim tek sorunumuz aç gözlülüğümüz ve her şeye bir kulp bulup yakınmamız.

 

EVELALLAH ÜLKEMİZ GENELİNDE REFAHIMIZ DA HUZURUMUZDA SAĞLANMIŞ DURUMDA VE SAĞLANMAYA DA DEVAM EDECEK.

 
Etiketler: AÇ, GÖZLÜ, BİR, MİLLETİZ, VESSELAM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı